Novela zákoníku práce mění pravidla dohod konaných mimo pracovní poměr. Jde o dohody o provedení práce (DPP) i pracovní činnosti (DPČ). Některé novinky souvisí se změnami, které nastaly již od 1. 10. 2023 – např. nárok na překážky v práci, rozvržení pracovní doby apod. Co vše bude jinak?
Nová pravidla pro brigády na dohodu nakonec krátce před začátkem platnosti prošla další úpravou. Od července 2024 došlo ke spuštění evidence DPP a další novinky začnou nakonec platit až od roku 2025. Přečtěte si aktuální článek o změnách v DPP.
U DPP se dosud odvádí zdravotní a sociální pojistné (ZP, SP) až ve chvíli, kdy hrubá odměna brigádníka překročí částku 10 000 Kč. Pokud uzavřel více dohod s několika zaměstnavateli a nepřekročil u nich tento limit, mohl si tak vydělat neomezenou sumu, ze které neodvádí pojistné.
Od 1. 7. 2024 se nově stanoví dva limity pro vznik účasti na sociálním pojištění návazané na průměrnou mzdu (ta pro rok 2024 činí 43 967 Kč):
Při překročení jednoho či druhého limitu bude muset zaměstnavatel odvést pojistné. Ze mzdy tak dohodáři strhne pojistné za zaměstnance, a k tomu odvede i své pojistné ve výši 24,8 %.
Odvod za zaměstnance se navíc v roce 2024 zvýší o 0,6 % na 7,1 % – v rámci se SP totiž ze mzdy bude opět odvádět i nemocenské pojištění (tato změna neplatí jen pro dohodáře, ale pro všechny zaměstnance).
Registr a kontrolu odměn z dohod bude zpracovávat Česká správa sociálního zabezpečení.
U DPČ dále platí hraniční částka 3 999 Kč a limity se nemění.
Od 1. 1. 2024 platí, že odměna z dohod (DPP i DPČ) nesmí být nižší než minimální mzda. Pro účely zjištění minimální mzdy se ale nezahrnují tyto složky mzdy:
Na dohody se samozřejmě vztahuje minimální hodinová mzda, nikoliv minimální měsíční mzda.
Pokud výše odměny z dohody nedosáhne minima, má zaměstnavatel povinnost zaměstnanci doplatit rozdíl. Vypočte ho tak, že od minimální hodinové mzdy (v roce 2024 činí 112,50 Kč/hod.) odečte reálnou odměnu připadající na 1 odpracovanou hodinu.
Zákoník práce upravuje také úrovně nejnižších zaručených mezd. Odměny z dohod v tomto ustanovení sice nejsou, ale další ustanovení uvádí, že za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty přísluší stejná odměna, a to i v případě, že práci vykonává zaměstnanec v jiném typu pracovněprávního vztahu (pracovní poměr, DPP, DPČ…).
MPSV potvrdilo, že musí být tato právní úprava zohledněna v odměně za dohody.
Do § 145 zákoníku práce, který upravuje srážky ze mzdy, přibyly mezi jiné příjmy zaměstnance i odměny z dohod. Stejně tak byly tyto odměny doplněny i do § 147, který upravuje jak povinné srážky zaměstnavatele, tak i ty, které může srazit nepovinně, aniž by k tomu potřeboval souhlas zaměstnance.
Dle § 146 lze zaměstnanci srážet:
Povinné srážky dle § 147 jsou např.:
Nepovinné srážky dle § 147 jsou např.:
Některé srážky nelze ze mzdy odečíst automaticky, ale jen na základě dohody o srážkách ze mzdy (např. přeplatky vzniklé vinou účetní nebo náhrady škody, kterou zaměstnanec způsobil).
Zaměstnancům, kteří pracují na základě dohod, bude nově náležet i nárok na dovolenou, a to za stejných podmínek, jako u zaměstnanců v pracovním poměru.
Brigádník má právo na dovolenou v případě, že:
Pro účely dovolené se za nepřetržitý pracovněprávní vztah považují i dohody, které na sebe bezprostředně navazují. Je přitom možné, aby navazovala např. i DPP na DPČ a naopak, či klasicky DPP na DPP a DPČ na DPČ.
Pokud bude mít zaměstnanec uzavřeno více dohod, právo na dovolenou se posuzuje u každé dohody zvlášť.
A jak je to s překážkami?
Jestliže tedy zaměstnanec splní podmínky a vznikne mu nárok na dovolenou, tak za odpracování jedné týdenní pracovní doby mu bude náležet 1/52 z výměru dovolené. Pokud dojde k ukončení dohody a zaměstnanec dovolenou nevyčerpá, musí mu ji zaměstnavatel proplatit jako náhradu ve výši průměrného výdělku.
Příklad: Zaměstnanec pracoval na DPP od září do prosince. Odpracoval 295 hodin a jeho výměra je 4 týdny dovolené. Odpracoval tedy 14násobek své fiktivní 20hodinové týdenní doby (295/20 = 14,75), a díky tomu má nárok na 22 hodin dovolené (14/52 *20 *4 = 21,54).
Ukážeme si to na příkladu:
Firma zaměstná brigádníka na DPP na 6 hodin týdně. Hodinová odměna bude činit 250 Kč. Za měsíc si tedy brigádník na DPP vydělá cca 6 750 Kč.
V případě, že DPP bude trvat celý rok, vznikne brigádníkovi nárok na 4 týdny dovolené. Dovolenou buď v průběhu trvání brigády vyčerpá, nebo mu zaměstnavatel při ukončení proplatí náhradu ve výši 6 000 Kč.
Když si brigádník najde další přivýdělky na DPP u jiných firem a jeho celkové odměny překročí 17 500 Kč, tak:
Jestliže si tedy brigádník v našem příkladu u jedné firmy přivydělává 6 750 Kč měsíčně, pak firma každý měsíc zaplatí svůj odvod zaměstnavatele ve výši 1 674 Kč a k tomu 480 Kč strhne z brigádníkova platu.
Takto vypadá výsledná bilance:
Změny zákonů jako jednotlivci neovlivníme. Může se stát, že vám kvůli novelám od příštího roku vzrostou náklady na brigádníky podobně jako v příkladu výše. Jiné věci ale ovlivnit můžete. Díky automatizaci zpracování mezd například ušetříte až 30 % nákladů!
Pokud ještě zpracováváte mzdy ručně, obraťte se na nás – rádi vám pomůžeme s převedením do onlinu, mzdovým auditem i samotným účtováním.
Získejte více času na rozvoj svého podnikání a předběhněte konkurenci.
Vyměňte šanony za propojený online účetní ekosystém včetně reportů na míru. Pomůžeme s implementací i vedením účetnictví, nebo doplníme vaši interní účtárnu.
Digitalizujte mzdové účetnictví, docházky i tvorbu a podpisy pracovních smluv. Zpracování mezd pak nechte na nás – nebo budeme spolupracovat s vaším interním payroll týmem.
Neztrácejte čas googlováním! Zeptejte se našich odborníků nejen na účetnictví a daně. Poradíme také, jak se zbavit papírování, zefektivnit procesy nebo vyměnit ERP. Jsme tu pro vás.
Zkombinujte výhody interní účtárny a outsourcingu. Získáte nonstop přehled a nižší náklady. Jak to funguje?
• Účetnictví: Sdílíte doklady online. Aplikace automaticky vytěží obsah a zaúčtuje je. Faktury schvalujete elektronicky včetně doplnění metadat (zakázky/střediska/činnosti).
• Mzdy a HR: Personální agendu od nástupů po docházky spravujete v online portálu. Informace automaticky putují do nástroje pro zpracování mezd.
My se postaráme o správnost účtování, reporting a spolehlivé fungování vašeho digitálního ekosystému.
Administrativa není jen nuda, ale taky černá díra na peníze. Své o tom ví velcí i malí. Díky digitalizaci a aplikacím v cloudu:
• významně snížíte náklady na zpracování mezd a účetnictví;
• zjednodušíte a vyjasníte interní procesy;
• máte více času na práci, která vás baví.
Technologie vás při růstu nenechají ve štychu – na dvojnásobný počet faktur nebo mezd nepotřebujete dvakrát tolik účetních.
Digitalizace začíná výběrem a nastavením chytrých nástrojů, které vám ušetří čas i peníze.
1. Na úvodní schůzce probereme vše důležité.
2. Propojíte nás s kompetentní osobou z vaší firmy.
3. Implementace proběhne během 14 dnů až 1 měsíce.
Pokud stojí za to nejdřív upravit některé interní procesy, na rovinu vám to řekneme. Nenecháme vás vyhodit peníze oknem.